Regaib kandili

bugün-kandil-mi-bugün-ne-kandili-regaib-kandili

Bugün kandil mi? Bugün ne kandili? Bugün hangi kandil? Bu sorularınızın yanıtını vermeye çalışacağız. Ever bugün Regaib kandili. İslam dünyası için en önemli aylardan olan 3 aylar recep ayı ile başlamış bulunuyor. Recep ayı dini takvime göre 29 mart Perşembe‘ye denk geliyor. Regaib kandili de 30 Mart 2017 Cuma yani bugüne denk geliyor. Bu gibi mübarek günler islam alemi açısından son derece önemli günlerdir. İnsanlar bu gibi günlere küs girmek istemezler. Aileler bir araya gelip güzel islami sohbet ederler.
Dargınlar birbirini arar ve kandillerini kutlarlar, camiiler de sürekli vaazlar verilip toplanan cemaat ilerleyen saatlere kadar ibadet edip sohbet ederler. Sizlerin de küs oldukları varsa bu günü küs bitirmeyin. Mesaj atın, arayın kandillerini kutlayın.
Tüm islam aleminin Regaib kandili mübarek olsun.

Konusbe.ORG Yönetimi.

Bugün-ne-kandili-Bugün-kandil-mi-regaip-kandili-regaib-kandili

Diyanet İşleri Başkanlığının Kandil Mesajı: 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla

İslâm âlemi olarak 30 Mart 2017 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç ayların başladığının habercisi Regaib Kandilini bir kez daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşayacağız.

Arzu, istek, emel ve tutku gibi anlamlara gelen rağbet kelimesinin çoğulu olan Regaib, geleceğe ve istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı verir, rağbetlerimizin yalnızca Rabbimize yönelik olması gerektiğini hatırlatır. Unutulmamalıdır ki gem vuramadığı arzular, dizginleyemediği istekler, frenleyemediği tutkular, söz geçiremediği şehvet, heva ve hevesler, terbiye edemediği nefis, Rabbine yöneltemediği rağbet ve regaib, insanoğlunun en büyük sorunudur. Bugün de hem yerel hem de küresel ölçekte tüm insanlığı çepeçevre kuşatan sorunların temelinde bunlar yatmaktadır.

Bu gece kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki, gönlümüz huzura ersin. Yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatalım ki, kalplerimiz feraha kavuşsun. İmanımız sahih, amelimiz salih olsun ki, kurtuluşa erelim. Ahdimizi yenileyelim ki, misakımızı kuvvetlendirmiş, Allah’a verdiğimiz sözü tutmuş olalım. O’nun lütfuyla kardeş olalım ki, Rabbimiz bizden hoşnut ve razı olsun. Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaib olsun. Bu gece hep birlikte Sevgili Peygamberimizin (sas) duasını “Allah’ım! Ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimiz için Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve Ramazan ayına bereketle, huzurla ve sükunla kavuşmayı bizlere nasip eyle!” şeklinde yapalım ki İslâm dünyası olarak felaha erelim.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, yurt dışındaki millet varlığımızın ve âlem-i İslâm’ın mübarek üç aylarını ve Regaib Kandillerini tebrik ediyor; üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi huzura kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.